Položek: 1-6 z celkem: 203   začátekzačáteko jednu stranu vpředna poslední stranu

Únor 2024

Únor je nejkratší měsíc v roce, a proto nám tak rychle utekl i ve školce.

Ve školce se snažíme dětem přiblížit lidové tradice a zvyky. Začátek měsíce byl věnován Masopustu a jeho přípravě. Nejprve jsme si pověděli, co to vlastně Masopust je a jak se slaví. Vyzdobili jsme si třídy, začali se učit písničky, básničky a vyrobili si společně masky na masopustní průvod.

Ke správnému masopustu patří dobré jídlo, a tak jsme si něco sladkého upekli. Děti měly možnost ochutnat něco z pochoutek, které se vyrábějí z prasátka. A byl tu den, kdy jsme společně s dětmi ze školy vyrazili na masopustní průvod vesnicí. Navštívili jsme naše milé kuchařinky, zaměstnance Obecního úřadu a dědečka Rozárky a Vojtíška Lorencových. Všude jsme zazpívali, zatancovali, potlesk jsme sklidili a něco dobrého dostali. Všem moc děkujeme.

Pekař peče housky

,,Pekař peče housky, uždibuje kousky, pekařka mu pomáhá, uždibují oba dva,, Hrátky a činnosti s obilnými zrníčky, moukou, klásky si užívaly děti ze Sluníček v Hejnicích ve Střevlíku na výukovém programu. Nejprve založily kvásek a čekaly, jak kvasnice budou dělat nadýchanou peřinu. Do mísy nachystaly potřebné přísady, které smíchaly s nakynutým kváskem a, už nastoupila vařečka. Z vykynutého těsta pletly děti housky, které potřely vajíčkem a posypaly mákem. Jak chutnaly? Křupavě a voňavě.

Školička bruslení

Rozhodli jsme se využít zimního stadionu ve Frýdlantu a pravidelně dojíždět na bruslení. V lednu jsme s dětmi zahájili oblíbenou školičku bruslení. Děti se naučí základům bruslení na ledě. Zdokonalují si pohybové dovednosti, rozvíjejí svou fyzickou a psychickou zdatnost, samostatnost a sebedůvěru. Děti jsou velice šikovné a bruslení jim za chvíli půjde samo.

V březnu se těšíme ve školce na Karneval, Vynášení Moreny-Vítání Jara a Velikonoce.

Leden 2024

První týden v lednu patřil k zážitkům z Vánoc a Třem králům. Děti si do školky přinesly dárečky od Ježíška, které ukázaly a půjčily svým kamarádům. Povídali jsme si o Třech králích. Děti tvořily, poslouchaly příběhy a nechyběl ani průvod. Letos nám počasí přálo a uskutečnili jsme pochod obcí. Nechyběla zastávka v jídelně u našich milých kuchařek, na Obecním úřadě, u maminky Petry Prýlové, u rodičů Kristýnky Marhanové a u pana Krále. Poděkování všem za dobrůtky a vitamíny.

Na dveře koledníci vždy psali posvěcenou křídou K + M + B – nápis, který má ochraňovat stavení před vším zlým.

Zimní radovánky

K zimě sníh prostě patří. A jelikož ho momentálně napadlo hodně, rozhodli jsme se, že je třeba si ho pořádně užít! Válení andělíčků, stavba sněhuláků, koulování se a blbnutí. To všechno jsme si užili.

Děti poznávaly změny v přírodě, určovaly znaky zimního období a seznamovaly se s vlastnostmi sněhu. Nechyběly pokusy a objevy. Úsměvy na dětských tváří mluví za vše.

Proč si vosy staví hnízda z papíru
V polovině ledna jsme s dětmi ze Sluníček jeli na výukový program do Hejnic. Cílem programu bylo seznámit se s vosami a způsobem jejich života.

Děti prostřednictvím pohádky měly možnost poznat živočichy, kteří obvykle nepatří k oblíbeným. Lektorka Lenka si s dětmi povídala o vosách, jejich zajímavém způsobu života.  Děti si prohlédly opravdové vosí hnízdo a také, jak to vypadá uvnitř. A protože my lidé jsme prý výrobu papíru ze dřeva okoukali právě od vos, povídání o vosách bylo propojeno s tvořením z papírové hmoty. Program byl pro děti a paní učitelky velice zajímavý a obohacující.

V únoru se těšíme na Masopust a na další program v Hejnicích. Budeme péct housky!