Položek: 25-30 z celkem: 38   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu

Návštěva Technického muzea v Liberci

Návštěva Technického muzea v LiberciVe čtvrtek 26. 10. 2017 jsme se s žáky, kteří navštěvují školní družinu, rozjeli vlakem do Liberce. Zde jsme navštívili Technické muzeum, které se nachází v prostorech výstaviště. Žáci si prohlédli renovaci starého, zrezlého vozu. Nahlédli do černé komory, kde se v minulosti vyvolávaly fotografie. Seznámili se se vznikem a vývojem cyklistického kola. Dále si na ploše prohlédli motocykly a automobily. Vyzkoušeli si, jak pracuje výrobní robot. Mohli si sednout do tramvaje a zatroubit na cestující.
Cestou zpět k vlaku jsme se občerstvili ve Fóru. Počasí bylo báječné, a tak jsme cestu do muzea a zpět zvládli pěšky. Bohužel nám někteří žáci uštědřili nepříjemné chvilky, když nerespektovali pravidla slušného chování při chůzi po Liberci.
Mgr. Šárka Vecková, Irena Fejtková

Beseda s paní spisovatelkou Ivonou Březinovou

Beseda s paní spisovatelkou Ivonou BřezinovouVe středu 14. 6. proběhla pro žáky navštěvující školní družinu a čtenářský klub v knihovně beseda s paní spisovatelkou Ivonou Březinovou. V hodinu a půl dlouhém programu se děti dozvěděly, jak vzniká knížka a jak se stát spisovatelem. Paní Březinová také představila své knížky pro děti.

Procházka do Poustky

Ve středu 7. 6. 2017 jsme se s žáky naší školy v rámci odpolední činnosti školní družiny vydali do Poustky, kde jsme navštívili keramickou dílnu a Hrníčkovou galerii manželů Novákových a prošli stezkou "Cesta řemesel".
Na začátku cesty nás s milým úsměvem přivítal pan mistr keramik M. Novák. Díky jeho zasvěcenému výkladu jsme se seznámili s osmi řemesly, které jsou potřeba při stavbě domu (kameník, zedník, tesař, kovář, truhlář, kolář, zahradník a keramik).
Před domem nás pak čekala paní M. Nováková, která nás pozvala do Hrníčkové galerie, kde nás seznámila s výrobky z vlastní dílny. Jsou to nejenom krásně malované hrnečky všech velikostí a tvarů, ale i konvičky, džbánky, zvonečky, aromalampičky, vánoční a velikonoční ozdoby. Dozvěděli jsme se také, co znamená, když se řekne "Výrobek na zakázku". Poté, co jsme tuto kouzelnou místnost opusili, mohli jsme se seznámit s oslíkem a kozlem, které manželé Novákovi chovají.
Třetí část návštěvy jsme strávili v kolébce výroby - keramické dílně. Pan Novák nám nejdříve vysvětlil, jaký je postup výroby, jaká hlína se používá nebo jak dlouho se výrobky vypalují v peci. Poté následovala ukázka práce na hrčířském kruhu, kde během 5 minut pod rukama pana mista vznikl hrníček. Paní Nováková nám prozradila postup zdobení a glazování výrobků, protože právě ona dává hrněčkům finální kouzlo.
Bylo to velmi příjemné odpoledne. Děkujeme manželům Novákovým za vlídné přijetí a věříme, že jsme v jejich dílně nebyli naposledy.

Noc s Andersenem

Noc s AndersenemV pátek 31. 3. nás přivítala paní knihovnice v prostorách knihovny ve Višňové, kde pro 24 dětí připravila spolu s dalšími lidmi krásnou akci - Noc s Andersenem.
Po přivítání si děti vybraly místečko na spaní. Poté je čekal první úkol - připravit obrázky k výzdobě stromu, a to ne ledajakého, ale stromu "Pohádkovníku". Po vybarvení postaviček ze ČTYŘLÍSTKU, Myšpulína, Fifinky, Bobíka a Piňdi, jsme se přesunuli na zahradu, kde bylo připraveno ohniště na opékání buřtíků. Po opékání každý žáček popřál "Pohádkovníku" velmi hezké a pozitivní poselství.
Druhý úkol bylo "Představení sama sebe" ostatním. Děti o sobě řekly, co rády dělají, co je baví ve škole i volném čase a co očekávají od poslední březnové noci. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací a byla velká legrace.
Třetím úkolem byla výroba záložky do knihy. Všichni byli velice šikovní, a tak je čekalo překvapení. Tím byla návštěva místní rodačky a zpěvačky Blanky Čáslavské, s kterou jsme při hře na kytaru zpívali písničky k táboráku a z pohádek. Prostě "pohádková hodinka".
Další úkol, který děti čekal, bylo nakreslit skřítka Knihovníčka. Žáčci zapojili svou fantazii, a protože si každý představuje skřítka jinak, vznikly krásné obrázky. Jen se přijďte podívat do knihovny, kde jsou vystavené.
A protože se blížila půlnoc, následovalo čtení pohádky od pana Andersena. Byly to Císařovy nové šaty, od jejíž napsání letos uplynulo 180 let. Některé děti během čtení usnuly, jiné si ještě půjčily knihu nebo časopis a s nimi se uložily k spánku.
Ráno nás přivítalo sluníčko a dobroty, které dětem napekly maminky. Paní knihovnice k nim uvařila čaj a společně jsme posnídali.
Poslední úkol, který na děti po snídani čekal, bylo zasazení stromu Pohádkovníku (svídy krvavé). Doufáme, že dobře poroste a že na něm vyrostou příběhy a pohádky s dobrým koncem.
Celá akce se moc povedla a těšíme se na příští rok. Děkujeme také všem, kteří pomáhali - pracovníkům VPP za připravené ohniště a dřevo a panu školníkovi za pomoc při opékání buřtíků.
Fotografie z akce jsou ve fotogalerii.
Irena Fejtková

Březen - měsíc knihy v družině

V rámci činnosti družiny si celý měsíc povídali obřeznu jako o "měsíci knihy". Děti si přinesly do družiny svou oblíbenou knížku a měly možnost ji prezentovat před kamarády. Z každé jsme si přečetli úryvek nebo příběh a prohlédli si krásné ilustrace.
Jedno odpoledne jsme také navštívily místní knihovnu. Každý měl možnost si vybrat knížku, začíst se do ní a popřípadě si ji zapůjčit domů. Děti byly velmi nadšené a určitě se do knihovny zase brzy vrátíme.
Irena Fejtková

Týden bez tabletu, televize a počítačových her

V prvním březnovém týdnu se žáci 1. a 2. ročníku zapojili do akce "Týden bez tabletu, televize a počítačových her". Během tohoto týdne děti vyplňovaly dotazníky, kde popisovali činnosti, kterými nahrazovaly čas jinak strávený u počítače nebo televize. Z 15 zapojených žáčků bylo na konci týdne 6 úspěšných. Dětem i jejich rodičům, kteří se jim v tomto čase věnovali a pomáhali vymýšlet jiné aktivity, náleží velká pochvala. Odměnou za výdrž byla dětem sladkou odměnu.