Položek: 93-98 z celkem: 107   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu

Projektové dny ve škole- šablony III

Ve středu 5.ledna nás ve škole navštívil Střevlik. Přijel za námi se třemi výukovými programy, kterých se zúčastnily děti z celé školy. Programy vybrali třídní učitelé a spolu s dětmi se do nich zapojovali.

První a druhá třída se zapojila do programu Pes přítel člověka. Děti se seznámily s pejskem Flokim, speciálně vycvičeným a certifikovaným pro práci s dětmi. S pomocí canisterapeutických aktivit se učily pejskovi důvěřovat a lépe mu porozumět. Dozvěděly se, jak psi vnímají svět a naučily se, jak se k pejskovi správně chovat.

Žáci druhé a třetí třídy se věnovali programu s názvem Tetřívkův taneček. Cílem bylo, aby si žáci představili vzácného ptáka tetřívka (jeho vzhled, čím se živí, v jakém prostředí žije…). Přiblížili si, proč tetřívků ubývá a co je ohrožuje. Pochopili význam ptačích námluv a seznámili se s různými hlasy ptáků.

A jako poslední se žáci páté třídy zúčastnili projektu Dlouhá cesta lososa. Hlavním cílem bylo se seznámit s našimi běžnými rybami a jejich stavbou. Představit lososa, jeho neobvyklý a zajímavý způsob života, důvody jeho ohrožení a možnosti ochrany. Procvičit smysly dětí. Byly zařazeny různé smyslové aktivity/hry. Na závěr si děti vyrobily vlastní rybičku ze šišek a vosku.

Musím říci, že aktivity byly opravdu velmi hezky připravené. Děti byly nadšené a projektový den si užily. Některé hry ( např. Na lososa) jsme zapojili v dalších hodinách tělesné výchovy. Moc děkujeme ekologickému středisku Střevlik za příjemnou spolupráci.

Vánoční besídky

Poslední školní den si žáčci letos konečně užili ty správné vánoční besídky, které patří k závěru roku. Poslouchali koledy, popíjeli čajíčky a jedli cukroví. Pod stromečkem si rozbalili dárečky a na závěr si zahráli několik her. Atmosféra byla velmi příjemná. Děti odcházely s úsměvem na tváři!

Rozloučení s ledem

Žáci 5.třídy se již naposledy zúčastnili 15.12. bruslení na stadionu ve Frýdlantu. Od ledna jezdíme opět plavat do plaveckého bazénu v Novém Městě pod Smrkem. Plavecký výcvik bude trvat 10 týdnů. Zimní radovánky už bohužel nestihneme. Rozloučili jsme se tedy s ledem a poslední bruslení si náležitě užili. Bruslili jsme celé dvě hodiny a po náročném tréninku jsme za odměnu šli na oběd do města. Domů jsme se vrátili unaveni a spokojeni. Už se těšíme na příští zimu!

Návštěva Naivního divadla v Liberci

Dne 10.12.2021 se žáci naší školy zúčastnili dopoledního divadelního představení - Lišák Renard.

Lišák Renard je loutková dobrodružná komedie inspirovaná legendami a příběhy o důvtipném lišákovi. Inscenace nás zavedla do období podzimu, kdy se zvířata připravují na zimu.

Lišák Renard ale přichází o domov a všechny své zásoby. Když se mu nedostane pomoci od ostatních zvířat, usmyslí si, že to, co nedostane po dobrém, vezme si po zlém. Podniká loupežné výpravy a brzy je označen za největšího lupiče všech dob. Loupit ho baví čím dál víc, ale zapomíná na nebezpečí, která mu hrozí.

Návštěva divadla byla velmi příjemným zpestřením v předvánoční době.

Vzhledem k aktuální situaci jsme mohli být v sále sami a nesetkali jsme se s žádným jiným kolektivem.

Bc. Jaroslava Sedlaříková

Vyhlášení sběru kaštanů a žaludů

Tradičně se žáci školy zapojili do sběru kaštanů pro zvířátka v lese. Letos se zapojil rekordní počet dětí. To už dlouho nepamatujeme a také jim moc děkujeme. Zvířátka budou určitě moc vděčná.

Na prvním místě se umístil Samuel Šíma (5.tř.), následovala ho Hana Galasová (4.tř.) a bronzový byl Dominik Hucek (3.tř.). Vyhlásit soutěž přišel pan starosta Tomáš Cýrus a za myslivecké sdružení pan Antonín Erban. Moc děkujeme za krásné ceny!

Návštěva Střevliku 3.+4.třída

Ještě koncem listopadu se vydali třeťáci se čtvrťáky do Střediska ekologické výchovy LK v Oldřichově v Hájích na poznávání našeho ptactva. Pod vedením lektora Střevliku nejprve připravovali ve skupinkách krátké prezentace o vybraných druzích ptactva, po seznámení se s hlasy našich opeřenců si zasoutěžili rozděleni na dvě družstva v ptačím pexesu – ke zvukové ukázce hledali správný obrázek.

Vyzbrojeni dalekohledy jsme se na závěr vydali do přírody pozorovat ptáčky. Vytrvalé dopolední sněžení nám však neumožnilo je spatřit ve větším množství, a tak jsme si spíše užili více prvního letošního sněhu než zimou a větrem prokřehlých ptáčků zpěváčků.

Mgr. Dobroslav Buřita