Položek: 199-204 z celkem: 209   na první stranuo jednu stranu zpěto jednu stranu vpředna poslední stranu

Ekxurze farmy Grain

Ekxurze farmy Grain Za pěkného a slunného počasí jsme se s dětmi vydali na exkurzi farmy Grain. Děti měly možnost seznámit  se s životem na farmě, který je náročný, ale i zajímavý. Děti si prohlédly místní pastvinu s hospodářskými zvířaty a projely se v zemědělských strojích. Byla pro ně připravena zajímavá aktivita v podobě omalovánek, modelíny a také malé občerstvení. Moc děkujeme za milý a trpělivý přístup.

Oldřichov-Teče voda teče

Oldřichov-Teče voda teče Spolu s vodníkem Jankem se děti dozvěděly, jakou podobu má voda a kudy vodní kapky cestují. Vyrobili si páru a prozkoumali, co ve vodě plave a co ne. Také jsme se vydali na malou procházku a s vodními kukátky hledali vodu v okolí. Cílem programu bylo seznámit děti s vodními skupenstvími a vlastnostmi vody. Toto všechno se děti dozvěděly na výukovém programu ve Střevlíku v Oldřichově v Hájích.

Výlet do zadních Předlánc

Výlet do zadních Předlánc Vypravili jsme se na jarní poznávací cestu do zadních Předlánc s cílem poznávat jarní přírodu a probouzet, tak v dětech hlubší zájem o ni. Děti se na chviličku proměnily v malé badatele, kteří si i s pomocí lupy prohlížely jarní květiny, rostliny, brouky a žáby. Během cesty jsme si také zahráli několik společných her. Výlet za poznávací cestu se nám vydařil.

Vítání jara - vynášení Moreny

Vynášení zimy, smrti takzvané Morany, Moreny, Mořeny, Mařeny je starodávný pohanský zvyk, který se dochoval dodnes. Pro naše předky byl tento rituál a vítání jara významnou událostí.

Na Smrtnou neděli zhotovila většinou svobodná děvčata (nebo mládež) symbolickou ženskou figurínu nazývanou Smrt (Smrtholka, Morena, Mařena..). K její zhotovení se použilo to, co již nebylo k potřebě (suché větve, stará sláma...). Byla ustrojena do starých šatů a na krk se jí navlékl náhrdelník z bílých vyfouknutých vajíček nebo se navlékaly prázdné ulity šneků. Morena symbolizovala smrt, zimu, nemoc, nezmary a vše, co lidem škodí, proto ji vynášely v průvodu za vesnici, kde byla spálena nebo hozena do řeky.

Říkanky k vynášení Morany:

Přišlo jaro do vsi, kde si, zimo, kde si?
Byla zima mezi náma, ale už je za horama,
hu, hu, hu, jaro už je tu!

„Neseme Morenu na vrchu červenú,

na spodku zelenú, pěknú, pěknú,

pěkně přistrojenú….,“

Projekt voda

Prostřednictvím tématu o vodě se děti seznamovaly s vlastnostmi a potřebou vody.

HRY A ČINNOSTI

• praktické pokusy s vodou (skupenství vody, co plave, neplave)
  • rozhovory
  • prohlížení knížek a encyklopedií s danou tematikou
  • výtvarné činnosti

Kde najdeme vodu - vycházka do přírody

Společně s dětmi jsme se vydali na vycházku do přírody. Chvíli jsme se zdrželi na školní zahradě. Vypravili jsme se na procházku k nedaleké řece Smědé. Děti měly za úkol během vycházky zjišťovat, kde všude najdeme vodu: mokrá tráva - rosa nebo po dešti, louže, voda na listech stromů, potok, řeka, na zahradě apod.

Téma voda se ukázalo jako velmi zajímavé a rozsáhlé. Děti získávaly poznatky o vodě převážně různými pokusy, což je nesmírně bavilo a pokusy chtěly několikrát opakovat. Nacházely další informace a vytvořily si povědomí o důležitosti vody.

Výlet do Oldřichova

Ve čvtrtek starší děti ze školky jely na výukový progam "Pekař peče housky" do Oldřichova. Cílem programu bylo seznámit děti jak vzniká mouka a vyzkoušet si pečení housek vlastníma rukama. Děti se naučily, jak se dělá kvásek, samy si vypracovaly těsto a housky vlastnoručně upletly. Dětem se housky moc povedly a ještě si na nich pochutnaly.